Kaip pripratinti vaiką valytis dantis?

2017.09.26

Kada reikia pradėti vaikui valytis dantis? Kaip efektyviai tai padaryti? Kaip pripratinti vaiką prie dantų valymo procedūros, jeigu ši jam yra nemaloni? Šie klausimai, susiję su vaikų dantų priežiūra, tėvams iškyla labai dažnai. Pateikiame Jums pagrindinius vaikų dantukų valymo ypatumus bei dalinamės patarimais apie tai, kaip šią procedūrą padaryti mėgiamą ir kasdieninę.  

Burnos ertmės priežiūra – nuo pat kūdikystės

Norint, kad dantų valymo procedūra nekeltų vaikui diskomforto ar kitokių neigiamų emocijų vėlesniame amžiuje, rūpintis mažylio burnos ertmės higiena reikėtų pradėti dar neišdygus pirmajam vaiko dantukui. Sudrėkinus švelnią medžiagos skiautelę, nuvalykite kūdikio dantenas – taip mažylis greičiau pripras prie burnos priežiūros rutinos. Valydami dantenas taip pat užkirsite kelią burnoje besiveisiančioms bakterijoms. Tokią procedūrą tėveliams rekomenduojama atlikti po kūdikio maitinimo ir prieš miegą. Ypač svarbu mažyliui dantukus išvalyti vakare, prieš einant miegoti, nes jam miegant, sumažėja seilėtekis, vaiko burna savaime mažiau valosi, o dantukai yra greičiau pažeidžiami karieso.

Dantų valymas

Dantų valymo procedūros turėtų prasidėti tuomet, kada vaikui išdygsta pirmasis pieninis dantis. Dantį reikėtų valyti sušlapinus marlės gabalėlį ir apvyniojus juo pirštą. Dabar galima įsigyti ir specialių, ant piršto užmaunamų, šepetėlių, kurie yra skirti pieniniams mažylio dantukams. Krūminiai dantys vaikams dažniausiai pradeda dygti sulaukus pusantrų metų amžiaus. Tuomet tėvai turėtų įsigyti mažą, vaikišką dantų šepetėlį su minkštais šereliais ir maža galvute. Šiais šepetėliais vaiko dantis valyti reikia du kartus per dieną. Tik išdygus krūminiams dantims, galima pradėti naudoti befluorę vaikišką dantų pastą. Pastos ant dantų šepetėlio tepkite minimaliai tik suvilgykite šepetėlio šerelius. Laikui bėgant, vaikui pripratus prie jos skonio, pastos reikia dėti daugiau.

Tėvų pagalba

Maždaug iki 7 metų, kuomet vaikas išmoksta rašyti, dantis vaikams turėtų valyti tėvai. Kai vaikas rankose tvirtai pradeda laikyti šepetėlį, geba pats išsiskalauti burną ir išspjauti burnoje susikaupusias putas, metas tėvams leisti atžalos dantukais rūpintis jiems patiems. Tačiau netgi ir tuomet, kai dantų valymo procedūrą vaikas atlieka pats, tėvai vis dar turi jiems priminti, kad nepamirštų išsivalyti ir išsiskalauti dantų. Papasakoti, kaip taisyklingai juos valyti bei aptarti dantų valymo procedūros trukmę. Dantis mažylis turėtų valyti ne trumpiau nei 2-3 minutes.

Dantų valymas kaip žaidimas

Tėvams, norintiems, kad dantų valymas mažiesiems būtų kaip linksmas užsiėmimas ir jis noriai atliktų tokias procedūras, dantų valymą reikėtų pateikti kaip žaidimą. Vertėtų susitikti su savo dantų gydytoju ir aptarti, kokius apdovanojimus Jūsų atžalai būtų galima skirti už teisingą ir reguliarią dantų priežiūrą. Tai galėtų būti blizgutis, kurį odontologas gali užklijuoti ant pieninio danties, diplomas ar kokia nors kita priemonė, padėsianti vaikui laikytis reguliarių dantų priežiūros procedūrų.  

Nepamirškite, kad tėveliai yra atsakingi už vaiko dantukų priežiūrą iki tada, kuomet mažylis pradeda pats savarankiškai valytis dantis. Pradėti būtina nuo pat kūdikystės – taip atžala yra pratinama prie pačios dantų valymo procedūros bei užkertamas kelias bakterijų burnos ertmėje plitimui. Dantis vaikui valyti reikia du kartus per dieną, po valgio ryte ir prieš einant miegoti. O geriausias ir efektyviausias būdas sužinoti viską apie mažylio dantukų priežiūrą – apsilankyti pas odontologą, kuris Jums galės atsakyti į visus rūpimus klausimus apie vaikų dantų valymą ir jo ypatybes.