Diastema (švarplė) ir jos prevencija
2017.09.26
Diastema, arba liaudiškai tariant švarplė – tai tarpas, atsirandantis tarp dviejų, dažniausiai priekinių viršutinių dantų. Žandikaulio kaulo ir dantų dydžio neatitikimas gali sukelti dantų tarpus arba dantų susistūmimą vienas ant kito. Jeigu dantys yra per maži, palyginti su žandikauliu, atsiras tarpai, jeigu per dideli, dantys susistums. Kol vieniems diastema atrodo kaip simpatiškas asmenybės bruožas, kiti dėl jos labai kompleksuoja ir stengiasi ją pašalinti.
Priežastys
Diastema gali atsirasti dėl tokių priežasčių kaip:
- dantų formos ir dydžio anomalijos (aptartos aukčiau straipsnyje), liežuvio funkcijos sutrikimas – stumiant liežuvį prie priekinių dantų;
- dantų skaičius burnoje – kai kurie žmogaus dantys būna neišdygę ar išrauti, o tai gali sukelti dantų pasislinkimą ir tarpų tarp jų atsiradimą;
- per aukštai ar per žemai prisitvirtinęs, per platus viršutinės lūpos pasaitėlis;
- viršutinių kandžių „užėjimas“ ant apatinių. Dėl prarastų krūminių dantų, gali sumažėti sąkandžio aukštis;
- plati viršutinio žandikaulio kaulinė siūlė. Ji gali trukdyti priekinių kandžių susiglaudimui.
Funkcinių sutrikimų diastema negali sukelti. Pacientai dažniausiai į gydytojus kreipiasi dėl neestetiškai atrodančio vaizdo. Prieš vykdant bet kokį gydymą, būtina nustatyti tikslią diastemos atsiradimo priežastį, todėl reikia atlikti išsamius periodontologinius, rentgenologinius ir kitokius tyrimus.
Gydymas
Jeigu diastema atsirado dėl žandikaulio ir dantų dydžio neatitikimo, ją lengvai galima pašalinti atliekant priekinių dantų plombavimą. Tačiau jeigu atsiradimo priežastys yra kitos, galima atlikti:
- chirurginio pobūdžio operacijas, kurių metu šalinami visi antikūniai, trukdantys susiglausti centrinių priekinių kandžių šaknims;
- ortodontinį gydymą – keisti priekinių dantų pasvirimo kampą ir sąkandžio aukštį.
Jeigu nebuvo tinkamai nustatyta diastemos atsiradimo priežastis, taikomas gydymas gali neduoti reikiamų rezultatų. Taip pat būtina prisiminti, jog patiems užsiimti tarpų tarp dantų šalinimu negalima, nes savavališkai bandant sustumti dantis, yra didelė tikimybė pažeisti jų šaknis ar dantenas.
Diastema – nėra pavojinga sveikatai, nesukelia jokių funkcinių sutrikimų. Dažniausiai ji yra šalinama dėl estetinio vaizdo. Ji gali atsirasti dėl iškritusių ar neišdygusių dantų atsiradusių tarpų, žandikaulio dydžio ir dantų formų anomalijų, netaisyklingai prisitvirtinusio liežuvio pasaitėlio, plačios viršutinio žandikaulio kaulinės siūlės ar viršutinių dantų „užėjimo“ ant apatinių. Nepamirškite, prieš atliekant bet kokį gydymą, būtina atlikti tyrimus ir nustatyti diastemos atsiradimo priežastį.