Dantų protezavimas ir protezų rūšys

2017.09.26

Šiandien, esant didelei protezavimo rūšių pasiūlai, išsirinkti tinkamą – nelengvas uždavinys. Renkantis dantų protezavimo būdą, būtina susipažinti su visomis galimomis alternatyvomis, jas apsvarstyti bei įvertinti kiekvienos pliusus ir minusus, o svarbiausia pasikonsultuoti su specialistu, kuris patars koks variantas būtų tinkamiausias individualiu atveju.

Kuo skiriasi protezas ir implantas?

Neatsižvelgiant į tai, ar yra protezuojama ant implanto ar ant pačių dantų, pati procedūra niekuo nesiskiria. Pagrindinis skirtumas yra tas, ar protezuojamas dantis, ar implantas. Kartais pacientams sunku suprasti šiuos du dalykus, jie mano, kad jiems yra įsukamas implantas, nors iš tikrųjų jam buvo protezuotas dantis, o sutvirtinimui į jo šaknį įdėtas kaištinis kultinis įklotas.

Protezų rūšys, jų pliusai ir minusai

Plokštelė – tai pats pigiausias protezas, todėl galima sakyti, jog vienas iš jo pliusų – finansinis. Plokštelė gali būti lengvai koreguojama, kaskart išrovus pacientui dantį. Minusas – ji yra išimama ir todėl atstato tik dalį (apie 25 %) kramtymo krūvio. Jeigu paciento kaulai yra nunykę, plokštelės dėti negalima, kadangi tokiu atveju plokštelės fiksavimas yra labai apsunkinamas.

Ant implantų tvirtinami protezai (tiltai). Šios rūšies protezai turi nemažai pliusų: galimybė juos tvirtinti senyvo amžiaus žmonėms, visiškai neturintiems dantų; jie nekrenta iš burnos, nes yra tvirtai fiksuojami burnoje; nepaisant tvirtos fiksacijos, ant implantų tvirtinami protezai yra lengvai išimami, o tai yra labai patogu, norint juos išvalyti. Šie implantai yra beveik tokie pat kaip protezai, kurie yra fiksuojami ne ant implanto, tačiau čia, įsriegtas implantas leidžia jį fiksuoti tvirčiau negu įprastai.

Implantai. Tai gerai prigyjanti ir stabiliai besilaikanti alternatyva dantims. Tačiau įsriegus implantus, pacientas nebejaučia taip, kaip būdamas su savo tikrais dantimis. Pacientai praranda kramtymo pojūtį, kadangi implantas yra sriegiamas į kaulą ir jiems reikia mokytis kramtyti iš naujo. Nebėra periodonto plyšio, raiščių, receptorių, dėl kurių jaučiamas sukandimas, jo spaudimas. Implantai, skirtingai nei mūsų dantys, nemigruoja ir nepasislenka. Reikia nepamiršti, jog implantus galima sriegti ne visomis situacijomis. Stipriai nutirpusiam kaului implanto įstatyti nebus galima. Lygiai taip pat implantų sriegti nerekomenduojama, jeigu kaulas yra suplonėjęs, kadangi tiek viena, tiek kita situacija, gali būtižmogaus žandikaulio lūžio priežastimi. Nepaisant to, tokių situacijų, kada implantuoti negalima, pasitaiko labai retai. Visais kitais atvejais galima kaulo augmentacija, sinuso pakėlimai bei papildomas gydymas.  

Norėčiau protezų, ką daryti toliau?

Protezuojant dantis, kiekvienam žmogui gydytojas sudarys individualų, jam pritaikytą planą. Idealiausiu atveju, ortodontas sudarydamas planą, jį parengs atsižvelgdamas ne tik į paciento norus, bet ir finansus. Jeigu specialistas kompetentingas, jis pateiks kelis plano variantus ir leis pacientui išsirinkti labiausiai patinkantį.

Kartais pasitaiko situacijų, kuomet žmogui tinka ne visi protezavimo metodai. Tuomet tenka rinktis iš  alternatyvų. Pavyzdžiui, tiltų negalima padaryti, esant galiniams dantų defektams – pacientams neturint šeštų, septintų dantų. Tokiu atveju tilto gydytojas įstatyti negalės ir pacientui reikės rinktis tarp išimamų protezų arba protezų ant implantų.

Tiltas dedamas tada, kai pacientas dantų neturi dantų eilėje esančiame tarpe, todėl protezuojama ant dviejų gretimų dantų. Kai kurie gydytojai tokį protezavimo būdą siūlo tik neturint kitų alternatyvų. Protezuojant kitais būdais, tarpe esančius gretimus dantis bus galima palikti sveikus, nepreparuotus.

Atlikus implantaciją, prireikia maždaug mėnesio, kol pacientas pripranta prie implantų. Iš pradžių tai gali sukelti nedidelį diskomfortą, nes po dantų protezavimo žmonėms dažnai padidėja seilėtekis, sutrinka kalba. Tačiau nerimauti nevertėtų, kadangi prie implantų priprantama per maždaug 3 dienas ir visi nemalonumai greitai išnyksta.

Nakčiai fiksuojamus protezus būtina išsiimti, išvalyti. Jiems valyti yra specialūs šepetėliai ir pasta. Implantus reikėtų valyti kaip savus dantis ir nepamiršti naudoti dantų siūlo.

Prieš nusprendžiant, kokius protezus rinktis, visada patariama pasikonsultuoti su savo dantų gydytoju, apsvarstyti ir įvertinti visus galimus protezavimo būdus. Reikėtų atsižvelgti ir į tai, kiek finansiškai galite skirti protezavimui. Geras gydytojas parengs kelias protezavimo plano alternatyvas, iš kurių galėsite išsirinkti vieną, Jums labiausiai patinkančią.