Dantų protezavimas. Ką reikia apie jį žinoti?

2017.12.01

Dantų protezavimas  – tai prarastų dantų struktūrų ir pačių dantų atkūrimas, atstatant pacientui kramtymo funkciją ir estetinę išvaizdą.

Įprasta manyti, kad dantų protezavimas atliekamas žmogui netekus vieno ar daugiau dantų, vyresnio amžiaus pacientams. Iš tiesų dantų protezavimas gali būti reikalingas ir tais atvejais, kai pacientas turi visus dantis, tačiau serga periodontitu, apatinio žandikaulio-smilkininio sąnario ligomis, turi patologinį sukandimą, ar  kuomet dantys yra netekę daug kietųjų audinių. Pastaruoju atveju dantų protezavimu sustiprinami smarkiai pažeistų dantų audiniai.  Esant nedideliems dantų pažeidimams ar dėl estetinių priežasčių, taikomas mikroprotezavimas laminatėmis, įklotais bei užklotais.

Kodėl svarbu atkurti prarastus dantis?

Dantis – nors ir mažas, bet labai svarbus organas. Dantų netekimas gali sukelti įvairias sveikatos bei psichologines problemas. Sutrikdoma normali kramtymo funkcija: sunku atkąsti ar kramtyti maistą, maistas stringa prarastų dantų ertmėse, todėl žmogus patiria nemažą diskomfortą. Valgymas virsta varginančia prievole, o nekokybiškai sukramtytas maistas gali sukelti virškinimo sutrikimus.

Netgi netekus vieno danties gretimi dantys svyra į jo pusę, susidaro netaisyklingos nišos. Šias nišas sunku išvalyti, jose lengviau kaupiasi apnašos ir bakterijos, dantys ima greičiau gesti, o pasiekti gedimo vietą ir sutaisyti tokius pasvirusius dantis gali būti sudėtinga. Antagonistinis dantis (iškritusio danties „porininkas“) išilgėja, taip vėliau apsunkindamas protezavimą. Uždelsus atkurti pašalintą dantį, pirmiausiai gali tekti taikyti ortodontinį gydymą breketais, ištiesinti pasvirusius gretimus dantis, ir tik tada protezuoti, todėl tokia procedūra užtruks daug ilgiau ir bus brangesnė.

Kai trūksta kelių dantų, laikui bėgant nyksta žandikaulis, deformuojasi sukandimas, kramtymas tampa kur kas mažiau efektyvus, gali nukentėti žodžių tarimas ar netgi kilti apatinio žandikaulio sąnario problemų, gretimi dantys patiria didesnę apkrovą, todėl rizikuojama netekti daugiau dantų. Taip pat keičiasi veido forma. Dėl žemėjančio sukandimo užkrenta lūpos, nusileidžia lūpų kampučiai, sumažėja smakro aukštis, atsiranda matomos raukšlės apie lūpas ir ant kaklo. Žmonės pradeda atrodyti vyresni.

Praradus priekinius dantis žmogus vengia šypsotis, nejaukiai jaučiasi bendraudamas su aplinkiniais.

Kokie yra protezavimo būdai?

Dantis restauruoti galima dviejų rūšių protezais: neišimamais (t.y. fiksuotais ant dantų ar implantų) ir išimamais. Neišimamiems dantų protezams priskiriami mikroprotezai, t.y. laminatės, įklotai bei užklotai tvirtinami ant dantų, ir vainikėliai bei tiltai, kurie tvirtinami ant dantų arba implantų. Išimamiems – lanko atraminiai protezai bei elastomerinės („minkštos“) ir tradicinės plastmasinės plokštelės.

Kada geriau implantai?

Dantų implantai, jų įsodinimas – tai pažangiausia, patikimiausia ir ilgaamžiškiausia šiuolaikinė prarastų dantų atkūrimo technologija. Tik su dantų implantais įmanoma atkurti visą dantį nuo šaknies iki vainiko. Netekus vieno danties, prarastų dantų atkūrimas naudojant implantus apsaugo gretimus dantis nuo pasislinkimo, o žandikaulio kaulą – nuo tirpimo. Dantų implantai padeda atkurti prarastus dantis nešlifuojant ir neapkraunant šalia esančių dantų. Ant dantų implantų atkurti dantys yra ilgaamžiškesni nei dantų tiltai. Tinkamai ir reguliariai prižiūrimi nauji dantys ant implantų paprastai tarnauja visą gyvenimą.

Pacientai, kurie prarado visus arba daugumą dantų ir kuriuos vargina silpnai besilaikantys, slankiojantys burnoje tradiciniai nuimami dantų protezai, turi galimybę rinktis fiksuotus protezus ant implantų.

Naudojant unikalią All-on-4® (išvertus iš anglų k. – „visi ant keturių“) gydymo metodiką, pilnam vieno žandikaulio dantų lanko atkūrimui sriegiami keturi implantai. Ši metodika leidžia išvengti sudėtingų kaulo priauginimo procedūrų. Dantų atkūrimą, naudojant All-on-4® gydymo metodiką galima derinti su momentiniu implantavimu, kai implantai sriegiami iš karto pašalinus sugedusį dantį. Tai labai patogu, kai burnoje yra belikę keli nebepatikimi savi dantys.

Protezuojant ant implantų atkuriamas 100 proc. kramtymo efektyvumas, kai tuo tarpu plokštelės atkuria tik maždaug 30-40 proc. kramtymo efektyvumo. Pacientai, pasirinkę šį gydymo metodą, išvengia diskomforto, kurį patiria nešiojantys išimamas plokšteles, nesibaiminama dėl protezo nestabilumo. Ant implantų atkurti dantys suteikia galimybę valgyti, kalbėti bei šypsotis, tarsi turint sveikus savus dantis.

Siekiant išpildyti pacientų lūkesčius, būtinas  paciento ir gydytojo bei technikų komandos bendradarbiavimas ir pasitikėjimas. Kiekvieną klinikos pacientas atidžiai ištiriamas, sudaromas gydymo planas ir supažindinama su galimomis gydymo alternatyvomis. Esant sudėtingoms klinikinėms situacijoms, kai reikia protezuoti visus dantis, suteikiama galimybę pacientui pamatyti būsimą rezultatą. Naujas dantų maketas, pagamintas iš laikinų medžiagų, perkeliamas pacientui ant dantų ir įvertinama dantų forma, ilgis, šypsena bei kiti estetiniai ir funkciniai parametrai.

Klinikoje naudojamos vienos moderniausių burnos bei dantų diagnostikos ir protezų gaminimo technologijos. Diagnostikai naudojama: 3D kompiuterinė tomografija, skaitmeninės panoraminės ir dentalinės rentgeno nuotraukos. Naudojant modernią, kompiuterinę CAD/CAM sistemą, gaminami preciziškai ir tiksliai kompiuteriu sumodeliuoti dantų protezai.