Viskas, ką turite žinoti apie profesionalią burnos higieną

2017.09.12

Profesionali burnos higiena – nėra grožio procedūra, kaip iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti daugumai žmonių. Tai gydymas, kurio metu burnos higienos specialistas pašalina ant dantų susidariusius akmenis, sulygina ir nupoliruoja dantų paviršių. Ši svarbi procedūra leidžia mums džiaugtis sveikais ir gražiais dantimis, todėl specialistai ją atlikti rekomenduoja 2 kartus per metus.

Kodėl reikia atlikti profesionalią burnos higieną?

Tinkamai neišsivalius dantų, maisto likučiai, esantys tarpdančiuose, po 4-5 dienų virsta dantų akmenimis. Juose kaupiasi bakterijos, tirpdančios žandikaulio kaulą ir taip atsiranda vadinamosios kišenės. Iš pradžių kišenės gali būti 1–2 milimetrų gylio, vėliau 3–4 milimetrų gylio, o galiausiai atsiranda 8–10 milimetrų gylio kišenės. Dantų akmenų atsiradimui įtakos gali turėti genetika, seilių sudėtis, kai kurios ligos, dėl kurių žmogui išsivalyti dantis yra sunku.

Nevalant susidariusių apnašų, kaulas tirpsta, dantis ima klibėti ir iškrenta. Taip išsivysto periodontitas (liaudiškai vadinamas parodontoze). Deja, tačiau šiai ligai išgydyti vaistų nėra, o vienintelis dalykas, galintis padėti su ja kovoti – tinkama asmens burnos higiena.

Neturintiems implantų, apnašas burnoje pajusti lengva – tereikia liežuviu perbraukti per dantis. Žmonėms, kuriems yra atlikta dantų implantacija, pajusti, kada implantuoti dantys pasidengę apnašomis yra sunku. Reguliariai nesilankant pas odontologą, akmenys, esantys aplink implantus, juos tirpdo todėl susidaro galimybė impantams iškristi. Tokiu atveju profesionalią burnos higieną jiems atlikti reikėtų daugiau kaip 2 kartus per metus. Taip gydytojai galės stebėti ligos eigą ir užkirsti kelią rimtesnėms problemoms.

Profesionalios burnos higienos procedūros eiga

Profesionalios higienos metu dažniausiai yra išvalomi 1-2 milimetrai. Pirmiausia, su ultragarsiniu skaleriu yra nuvalomi dantų akmenys. Tuomet gydytojas kiurečių pagalba sulygina dantų paviršių. Tokia procedūra atliekama tam, jog nebūtų paliktas šiurkštus jų paviršius, kuris atsiranda valant akmenis. Procedūros pabaigoje dantys yra poliruojami su soda ar specialia pasta. Jeigu pacientas yra labai jautrus skausmui, odontologas, atlikdamas profesionalią burnos higieną, gali jam pritaikyti vietinę nejautrą.

Pasitaikius tokiai situacijai, kuomet kišenės yra gilesnės, gydytojas pacientą turėtų siųsti pas chirurgą, kuris atlikdamas operaciją ir taikydamas nuskausminimą, atkelia dantenas ir išvalo esamas kišenes.

 

Ką daryti jeigu periodontitas jau išsivystęs?

Kaip jau buvo minėta, periodontito (parodontozės) išgydyti neįmanoma, jį galima tik sustabdyti: pacientas turi griežtai laikytis gydytojo nurodymų, išsioperuoti dėl ligos atsiradusias kišenes ir reguliariai atlikti profesionalią bei kasdieninę burnos higieną. Taip rūpinantis savo dantimis ir burnos ertme, liga turėtų sustoti ir daugiau nebeplisti. Šiandien gydytojai jau gali skirti probiotikus, kurie subalansuoja burnos mikroflorą – tai naujovė, skirta ne tik padėti periodontitą turintiems pacientams, tačiau ir apsaugoti juos nuo širdies ar kraujagyslių ligų, kurios, remiantis atliktais tyrimais, turi ryšį su burnos sveikata.

Jeigu pacientai labai atsakingai valosi dantis ir rūpinasi savo burnos higiena, lankytis pas profesionalą burnos higienos procedūroms, užtenka 1 kartą per pusmetį, kadangi taip valant dantis, jų akmenys suminkštėja ir tampa kaip kreida, o procedūros metu lengvai pasišalina.

Kada profesionalios burnos higienos atlikti nepatariama?

Dažniausiai profesionalios burnos higienos nerekomenduojama atlikti nėščioms moterims. Pirmą trimestrą to nepatariama daryti dėl persileidimo rizikos – dažniausiai dėl skausmo ar streso. Tačiau jeigu burnoje yra uždegimas, vertėtų paprašyti gydytojo suleisti nuskausminamųjų ir tuomet akmenis išvalyti, kadangi esant uždegimui didėja rizika uždegimą keliančias bakterijas per kraują perduoti nešiojamam kūdikiui. Odontologai teigia, jog tokias procedūras geriausia atlikti prieš nėštumą.

Profesionali burnos higiena yra svarbi lygiai tiek pat kaip ir asmeninė higiena. Netinkamai valant dantis, jų tarpdančiuose kaupiasi maisto likučiai, kurie per kelias dienas virsta akmenimis, o laikui bėgant, sukelia tokias ligas kaip periodontitas, gingivitas ar kt. Rūpinkitės savo sveikata ir reguliariai lankykitės pas dantų gydytoją. Asmenims, turintiems implantų, tinkama burnos higiena yra labai svarbi, kadangi dantų akmenys juos gali tirpdyti, taip sukeldami tiek sveikatos problemų, tiek papildomų finansinių išlaidų.