Švelnus gydymas draugiškoje aplinkoje

2017.12.01

Vaikų odontologija

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) teigia, jog burnos sveikata turi būti rūpinamasi nuo pat ankstyvos vaikystės, kai pradeda dygti pirmieji pieniniai dantys. Todėl yra susidariusi klaidinga nuomonė, jog didžiausią dėmesį vaikų dantims reikia skirti tada, kai išdygsta nuolatiniai dantys. Tyrimai rodo, jog lietuvių vaikų dantų būklė viena prasčiausių visoje Europoje.

Dantų ėduonis – labiausiai paplitusi dantų liga, kuri nėra genetiškai paveldima, bet yra sukeliama burnoje esančių bakterijų. Situacija yra labai sudėtinga, todėl kad daugelyje Lietuvos regionų vaikų dantų ėduonies paplitimas svyruoja nuo 70 iki 80 procentų, t.y. sveikus dantis turi vos kas penktas Lietuvos mokinys. Dantų pažeidimas atsiranda, kai yra nenuvalomos, arba blogai nuvalomos dantų apnašos, kuriose yra gausu angliavandenius (saldus maistas) skaidančių bakterijų, dėl kurių veiklos yra išskiriama rūgštis ardanti danties audinius. Taip pat bakterijos sukelia ir kitas burnos ligas, pavyzdžiui, dantenų uždegimą, gingivitą arba periodontitą.

Ką daryti norint išsaugoti sveikus dantis?

Norint turėti sveikus dantis ir dantenas, pagrindinis dalykas yra gera burnos higiena, t.y. tinkamas dantų valymas. Vaikų dantimis reikia rūpintis nuo pat pirmojo dantuko išdygimo, stengtis juos nuolat nuvalyti drėgnu marlės tamponėliu ar specialiai kūdikiams skirtu silikoniniu šepetėliu. Prieš miegą vaikui rekomenduojama neduoti saldžių, turinčių daug angliavandenių gėrimų bei maisto. Augant vaikui būtina ugdyti ir lavinti jo burnos higienos įpročius. Tačiau visiškai gerai išsivalyti dantų vaikas nesugeba, todėl yra būtina tėvų pagalba, o ypač sunkiais atvejais net gi reikalinga profesionali burnos higiena. Bent iki 6-7 metų vaiko dantis turi valyti tėvai. Kai mažas vaikas išmoksta rašyti, jo rankų judesiai tampa pakankamai koordinuoti ir tinkamai išsivalyti dantis. Žinoma mažylis, privalo pats pratintis valyti dantis šepetėliu su pasta, bet pabaigti dantų valymą turi tėvai. Aišku, tėvai turi būti pavyzdys, kurį vaikas stebės ir imituos. Vaikams iki 3 metų rekomenduojama naudoti pastas turinčias iki 500 ppm fluoro. Paaugliams rekomenduojama naudoti pastas su 1000ppm fluoro. Jei yra daug ėduonies pažeistų dantų, procesas aktyvus, didelis ėduonies  rizikos laipsnis, patariama naudoti pastas, turinčias daug fluoro (1450ppm).

 

Kada turėtų įvykti pirmasis apsilankymas pas odontologą?

Pirmoji mažylio pažintis su odontologija turėtų įvykti sulaukus 2 metų, kai jau yra susiformavęs pieninis sąkandis su 20 dantukų. Tokio vizito metu yra atliekamas motyvacinis paruošiamasis vizitas – pokalbis, kai vaikas supažindinamas su visa aplinka bei aparatūra, psichologiškai paruošiamas būsimiems vizitams, o tėvai išmokomi taisyklingos vaiko burnos priežiūros.

Odontologas, dirbantis išskirtinai su vaikais, turi ne tik specifinių žinių, bet ir bendravimo su mažaisiais įgūdžių. Odontologas žino, su kokiomis baimėmis odontologo kabinete gali susidurti mažieji ir kaip tas baimes įveikti. Kasdieninėje veikloje pritaikant įvairias žaidimo formas bei pasitelkiant vaikams patrauklias gydymo priemones, gydytojas padės Jūsų mažyliui atsipalaiduoti procedūros metu bei išsaugoti gražius prisiminimus.
Kodėl svarbu gydyti pieninius dantis?

Vaikams pieninius dantis gydyti būtina. Pirmiausia, todėl kad negydomi jie gali sukelti nuolatinį skausmą ir infekciją, rimtesnes ligas, tokias kaip pulpitą ir periodontitą, kuris gali pažeisti nuolatinių dantų užuomazgas. Dantų ėduonis ir dėl jo atsirandantis skausmas gali daryti įtaką vaiko elgesiui, nulemti prastą mitybą ir miegą bei prastą estetinę būklę. Tyrimai rodo, kad per anksti pašalintas pieninis dantis, gali lemti kreivą nuolatinių dantų dygimą. Tai dažna ortodontinių problemų priežastis. Pieninis dantis palaiko vietą nuolatiniam dančiui, tad per anksti jo netekus, nuolatinis dantis gali išdygti netaisyklingoje padėtyje, grūstis su kitais dantimis. Todėl norint išvengti galimų komplikacijų, patariama reguliariai lankytis pas gyd. odontologą.

 

Patarimai tėvams kaip elgtis.

Daugelis tėvų savo mažosioms atžaloms ieško paties geriausio odontologo specialisto. Tačiau labai svarbus ir tėvų vaiko paruošimas pirmajam vizitui. Niekada nereikia gąsdinti vaiko jokiomis procedūromis, kad reikės traukti dantis ir vaikas liks be dantų. Nereikia rodyti savo blogo pavyzdžio, jog patys bijote vizito pas odontologą, jei jūs bijote, kodėl vaikas turi nebijoti. Niekada nereikia sakyti, jog nieko nedarys, tokio vizito metu gali vykti tik pokalbis. Nesakykite vaikui, jog jam neskaudės, nes vaikui atsiranda asociacija, jog gali skaudėti. Geriau leiskite odontologui nuosekliai paaiškinti, ką jis darys ir po ko, taip po truputį atliekant visus gydymo etapus. Pasitikėkite savo gydytoju ir tapkite kartu su juo komanda, kuri padės įveikti vaikučio odontologo baimę.

 

Kaip vaikams padėti gydytis dantis?

Kadangi šiuolaikinių vaikų gydymas sunkėja, nes vaikai pasižymi išreikštu hiperaktyvumu, jiems sunkiau nustygti vienoje vietoje, todėl reikia papildomų sudominimo ir įtraukimo priemonių. Svarbu sudominti vaiką, motyvuoti jį gydytis. Tam šiais laikais yra naudojamos šiuolaikinės technologijos, įvairūs žaidybiniai elementai – tai sudaro daugiau galimybių rasti bendrą kalbą, nurimti ir pasitikėti gydytoju. Vaikams būtinai reikia vizualizacijos. Pasitelkiant kompiuterį ir internetą bandoma kalbėti jų kalba, o jie pradeda klausytis gydytojo ir pasitikėti. Įtampą suvaldyti padeda ir veiksmų etapiškumas: pirmiausiai vaikas turi suprasti, kas bus, po to – pamatyti ir gauti atsakymus į kylančius klausimus, ir tik vėliau – tai pajusti. Gydytojas privalo suprasti vaiko norus, tinkamai su juo bendrauti, mokėti patraukti arba nukreipti jo dėmesį.