BURNOS HIGIENOS PALAIKYMAS

2017.07.27

Tinkamas burnos higienos palaikymas užkerta kelią įvairioms burnos ertmės ir dantų problemoms bei ligoms, tačiau verta nepamiršti, jog burnos higiena yra ne gydymas, o profilaktika, prieš potencialias burnos ertmės ligas. Šiame straipsnyje pateikiame pagrindines priemones, kurios jums padės efektyviai pasirūpinti savo burnos higiena.

Svarbiausia – tinkamas dantų valymas

Asmeninė burnos higiena – kasdieninis kiekvieno iš mūsų gyvenimo ritualas. Specialistai teigia, jog yra ypač svarbu tinkamai valyti dantis rytais, o per dieną, rekomenduojama dantis valyti du kartus. Po valgio, patariama burną praskalauti vandeniu arba specialiu dantų skalavimo skysčiu, pakramtyti becukrės kramtomosios gumos, kuri skatina seilių išsiskyrimą, o šios – valo burnos ertmę. Vakare, prieš einant miegoti, reikia labai kruopščiai išvalyti dantis, nes nakties metu, seilių išsiskiria mažiau nei dieną – burnos ertmė valosi mažiau, bakterijų kiekis padidėja. Galiausiai, verta nepamiršti, jog vien tik dantų valymo neužtenka. Norint turėti sveikus ir gražius dantis, reikia naudoti dantų siūlą, burnos skalavimo skystį ir valyti liežuvį.

Profesionali burnos higiena

Netgi ir tiems, kurie atsakingai rūpinasi savo dantimis ir burnos ertme, dažnai nepavyksta visiškai apsisaugoti nuo įvairių dantų, dantenų ar kitų burnos ertmės ligų. Tuomet pagalbos kreipiamasi į specialistus. Pasitaiko atvejų, kai valant dantis dantų šepetėliu, iki galo nepašalinamos apnašos, kurioms sukietėjus, susidaro dantų akmenys. Tai bakterijų buveinė, kurioje jos gali labai greitai kauptis ir sukelti rimtesnius negalavimus, tokius kaip kariesas ar burnos gleivinės ir periodonto ligos. Profesionalią burnos higieną specialistai rekomenduoja atlikti 1-2 kartus per metus.  

Kokias priemones rinktis?

Labai svarbus ne tik burnos ertmės higienos procesas, tačiau ir tinkamai parinktos priemonės. Tinkamai pasirinkta dantų pasta ir saikingas jos vartojimas gali apsaugoti nuo įvairių ligų. Specialistai skatina vengti ar atidžiau naudoti dantų pastas, kurių sudėtyje yra fluoro, kadangi ši medžiaga gali lemti ne tik dantų būklės pablogėjimą, bet ir imuninės sistemos sutrikimus. Jeigu skundžiatės dantenų uždegimu ar turite jautrius dantis, siūloma naudoti antibakterines pastas su chloru, jeigu turite pigmentinių dėmių ant savo dantų – balinamasias dantų pastas. Išsirinkti tinkamą dantų pastą yra lygiai taip pat svarbu, kaip ir išsivalyti dantis.

Renkantis dantų šepetėlį svarbu atsižvelgti į kelis dalykus:

  • šepetėlio galvutės ilgis, kuris vienu metu turėtų apimti 2 dantis, nes taip valantis bus pasiektas maksimalus efektas;
  • suapvalinta šepetėlio galvutė, kad būtų galima išvengti burnos gleivinės pažeidimų;
  • šepetėlius patariama rinktis su dirbtinio pluošto šereliais.

Asmeninė burnos higiena yra tiek pat svarbi, kaip ir profesionali, todėl prižiūrėdami savo šypseną namuose, nepamirškite apsilankyti ir pas specialistus. Prisiminkite, jog dantų pastą keisti reikia kas menėsį, o dantų šepetėlius kas 3 mėnesius, kitu atveju, dantų šepetėlis virs bakterijų buveine, o dantys pripras prie dantų pastos veikliųjų medžiagų. Valykite dantis du kartus per dieną, naudokite dantų siūlą, burnos skalavimo skystį bei valykite liežuvį. Juk graži šypsena – geros savijautos garantas!