Kaip kovoti su dantenų uždegimu?

2017.09.12

Besirūpindami savo burnos higiena dauguma žmonių užmiršta, jog negalima apsiriboti vien tik dantimis. Dantenoms taip pat reikia priežiūros. Siekdami išvengti rimtų burnos ertmės ligų, turite pasirūpinti tiek savo dantimis, tiek dantenomis. Tinkamai neprižiūrint dantenų, gali išsivystyti gingvitas – bakterinis dantų uždegimas, kuris yra labiausiai paplitusi periodonto(apydančio audinių) liga.

Dantenų uždegimo priežastys

Pagrindinė dantenų uždegimo išsivystymo priežastis – bakterijos. Jų burnoje galima rasti daugiau kaip 400 įvairių rūšių. Daugelis jų yra nepavojingos, tačiau tik tol, kol burnoje nesusidaro bakterijų sluosnis, kuris vėliau virsta dantų akmenimis. Jie kaupiasi po dantenomis ir galiausiai atstumia dantenas nuo danties šaknies paviršiaus. Specialistai teigia, jog dantenų uždegimas gali būti susijęs ir su organizmo bendra sveikatos būkle bei kai kurių vaistų vartojimu. Medikamentai patys nesukelia uždegimo, tačiau gali jam daryti įtaką, nes skatina dantenų išvešėjimo atsiradimą. Mechaniniai dantenų pažeidimai, tokie kaip per stipriai ir netaisyklingai valomi dantys ar kietas, aštrus maistas – dar viena priežastis uždegimui vystytis. Nevisavertė mityba taip pat skatina dantų uždegimą, kadangi gingvito išsivystymą nulemia A, B, C grupės vitaminų geležies, cinko ar baltymų trūkumas. Vertėtų nepamiršti, jog kartais įvairios, bendrinės ligos (leukemija, cukrinis diabetas, bulimija anoreksija) taip pat gali iššaukti dantenų uždegimą.

Gingvito prevencija

Geriausias būdas apsisaugoti nuo dantenų uždegimo – tai geras burnos higienos palaikymas. Dantis derėtų valyti du kartus per dieną. Taip  pat labai svarbu neapsiriboti tik dantų valymu ir nepamiršti tokių burnos higienos priemonių, kaip dantų siūlai ar antimikrobiniai burnos skalavimo skysčiai. Verta nepamiršti, jog tinkamas dantų šepetėlis yra toks pat svarbus, kaip ir pati prevencija nuo uždegimo. Svarbiausia nepersistengti valant, per ilgas ar per stiprus dantų valymas gali pridaryti daugiau žalos nei naudos.

 

Gydymas

Gydant dantenų uždegimą, svarbiausia surasti tikrąją uždegimo priežastį ir ją pašalinti. Burną galima skalauti tirpalais, kurie turi dezinfekuojantį poveikį. Išvengti uždegimo gali padėti profesionali burnos higiena, kurią reikėtų atlikti 1-2 kartus per metus.

Gydymo būdai

Vizito metu, gydytojas gali paskirti įvairių, uždegimą mažinančių ar antiseptinių skysčių. Esant reikalui – ir vaistų nuo uždegimo. Atliekant profilaktinę burnos higieną, jeigu pacientui skauda, būtina nejautra. Jos metu pašalinami viršdantiniai ir podantiniai konkrementai. Esant smarkiai progresavusiam uždegimui bei kraujuojant dantenoms, vieno vizito pas gydytoją neužtenka. Vizito metu taip pat pakeičiami visi netinkami protezai ir plombos, sugydomi visi kariesio šaltiniai, koreguojama mityba(gydytojas pataria kokio maisto reikėtų vengti), aptariama burnos higienos svarba. Įvertinus paciento asmens burnos higieną, gydytojas nustato, kiek kartų per metus pacientas turės apsilankyti pas gydytoją.

Nepamirškite, kad pastebėjus pirmuosius dantenų uždegimo simptomus, vertėtų kreiptis į gydytoją, tam, jog būtų galima nustatyti uždegimo sukėlimo priežastį bei veiksmingai ją išgydyti. Delsimas gali tik apsunkinti Jūsų burnos ertmės būklę ir vėliau sukelti įvairias komplikacijas.