Dantų tiesinimas

2017.09.12

Šiandien ortodontinės priemonės (arba aparatai), tiesinančios dantis, yra skirstomos į dvi grupes: nuimamas (dantų plokštelės, funkciniai aparatai, kapos) ir nenuimamas (breketai). Breketai šiuolaikinėje ortodontijoje laikomi pačia efektyviausia priemone dantų tiesinimui ir taisyklingo sąkandžio formavimui.

Kapos ir plokštelės

Dantų plokštelės dažniausiai naudojamos vaikų dantims tiesinti. Plokštelės taip pat gali būti naudojamos po dantų tiesinimo breketų sistemomis, kaip gautą rezultatą išlaikantis aparatas.. Deja, bet esant sudėtingesnėms ortodontimės anomalijoms plokštelės nepadeda, todėl dažniausiai yra skiriamos tik konkrečioms indikacijoms. Jos turėtų būti išimamos valgio metu, kad burnoje ir ant plokštelės neprisikauptų nešvarumų bei maisto likučių. Dantų tiesinimo metu plokštelės sraigtai yra vis sukami tol, kol gaunamas reikiamas efektas.

Kapos taipogi priskiriamos prie nuimamų ortodontinių aparatų. Gydytojui nuėmus paciento dantų lankų atspaudą, kuris skaitmeniniu būdu yra ištiriamas, sudaromas gydymo planas ir pagal jį yra pagaminamas atitinkamas kiekis kapų. Jas pacientas turi nešioti vieną po kitos, kol dantys tampa lygūs.

Breketai

Breketų sistemos skirstomos į vidinius ir išorinius. Vidiniai – tvirtinami burnoje iš vidinės dantų pusės, todėl yra nematomi. Jie gaminami iš specialaus lydinio, yra itin ploni ir labai gerai priglunda prie vidinio dantų paviršiaus. Išoriniai breketai – tvirtinami išorinėje dantų pusėje, todėl yra matomi. Pastarieji yra skirstomi į dar daugiau grupių:

Metaliniai breketai. Būtent metaliniai breketai buvo visų breketų pradininkai, kurie laikui bėgant ėmė greitai tobulėti. Šios rūšies breketai gaminami iš aukštos kokybės metalo, yra tvirti, atsparūs skilimui ir lūžiams. Tokios breketų sistemos yra saugios, tačiau turi vieną trūkumą – labai gerai matosi, todėl kartais gali atrodyti neestetiškai.

Keraminiai breketai. Mažiau pastebimi ant dantų, nes jų spalva nuo dantų spalvos beveik nesiskiria. Tačiau tokie breketai yra brangesni už metalinius, gydymas jais gali trukti keliais mėnesiais ilgiau, be to, nulūžusį arba įskilusį breketą būtina pakeisti nauju.

Beligatūriniai breketai. Dar kitaip vadinami „naujosios kartos“, kadangi yra vieni iš moderniausių breketų. Specialios konstrukcijos užraktų dėka, ortodontinė viela ir breketai susijungia į vientisą ortodontinį lanką. Dėl unikalios breketų konstrukcijos mažėja trintis sistemoje. Gydymas trunka trumpiau, o lankytis pas gydytoją reikia rečiau nei tiesinant dantis su anksčiau išvardintomis breketų sistemomis.

Safyriniai breketai. Tai viena iš labiausiai estetiškai atrodančių breketų sistemų. Tokie breketai atspindi dantų spalvą ir yra praktiškai nepastebimi. Kaip ir keramikiniams, taip ir safyriniui breketui sulūžus ar įskilus, jį reikės pakeisti nauju.

Norintiems gražių ir tiesių dantų, breketai – geriausias ir efektyviausias sprendimas. Šiandien ortodontai ir klinikos gali pasiūlyti metalinių, keraminių, safyrinių, beligatūrinių breketų. Prieš juos išsirenkant, geriausia būtų apsilankyti pas savo ortodontą ir pasikonsultuoti, daugiau sužinoti apie įvairias breketų sistemas ir išsirinkti labiausiai atitinkančias Jūsų poreikius.