Dantų ligos. Kariesas.

2017.09.12

Kariesas, dar kitaip žinomas kaip ėduonis, yra labiausiai paplitusi dantų liga. Tai danties audinių netekimo procesas, kuris dažnai prasideda dėl blogos ar netinkamos burnos higienos.  Ėduonis atsiranda tuomet, kai dantų emalyje pradeda mažėti fosforo ir kalcio. Kariesas dažniausiai prasideda giliausiose dantų vagelėse, kur iš maisto likučių susiformuoja apnašos, o jose esančios bakterijos išskiria rūgštis, ardančias dantų audinius. Vėliau emalis lūžta ir susiformuoja erdvė, liaudyje dar vadinama dantų skylute. Ši liga pasireiškia dantų skausmu, jautrumu kaklelio srityje ir dantų emalio nutrupėjimu.

Diagnozė

Kariesą nesunkiai gali diagnozuoti ir pats pacientas. Tačiau kartais pasitaiko situacijų, kada šios ligos diagnozavimas komplikuojasi. Jeigu dantis niekada nebuvo gydytas, tuomet kariesą galima įtarti esant šiems požymiams:

  • nelygių kraštų ertmė;
  • įvairaus intensyvumo danties skausmas ar padidėjęs jo jautrumas (dirgina geriant šaltą ar karštą gėrimą, valgant maistą;
  • balkšva emalio spalva (užima nedidelį emalio paviršių).

Gydytiems (plombuotiems) dantims aptikti kariesą taip pat nėra labai lengva. Kuomet dantis yra plombuotas, kariesas gali vystytis ir visiškai naujoje vietoje bei nekontaktuoti su danties plomba, ir senoje, kurioje kontaktas su plomba gali būti. Plombuotame dantyje, bet naujoje vietoje atsiradęs ėduonis gali būti atpažįstamas pagal tuos pačius požymius, kaip ir neplombuotame dantyje. Jeigu kariesas vystosi tokioje vietoje, kurioje jis kontaktuoja su plomba, tai reiškia, jog darbas buvo atliktas nekokybiškai. Toks kariesas vadinamas antriniu. Norint jį atpažinti, neužtenka vadovautis aukščiau nurodytais šios ligos požymiais. Reikėtų vadovautis ir papildomais, specifiniais požymiais:

  • plombos ir danties kontakto vietoje matoma tamsi, aiškiai matoma linija ar plyšys;
  • paslanki plomba, matoma vizualiai ar jaučiama kramtymo metu, visiškas arba dalinis jos netekimas;
  • danties sienelės, kuri yra šalia plombos, nuskilimas.

Gydymas

Jeigu kariesas yra pradinėje stadijoje, nepažengęs, jis gali būti gydomas be gręžimo ir plombavimo, tepant specialias medžiagas ant pažeistos vietos (gedimo). Pažengusiam kariesui gydyti reikia imtis rimtesnių procedūrų. Gydant ėduonį, dantų gydytojas pirmiausia išvalys kariozinę ertmę (skylę) ir ją užplombuos arba atstatys protezu. Valant danties skylę, ji yra išgręžiama, taip pašalinami suminkštėję ir infekcijomis užkrėsti audiniai.

Kariesas – viena labiausiai paplitusių dantų ligų, todėl norint išvengti dantų ėduonies, reikia tinkamai pasirūpinti savo burnos higiena. Du kartus per dieną valyti dantis, naudoti burnos skalavimo skystį, dantų siūlą. Nepamirškite, jog pas dantų gydytoją profilaktiškai lankytis reikėtų maždaug kas 6 mėnesius. Palaikydami kasdieninę, efektyvią burnos higieną bei reguliariai lankydamiesi pas odontologą, apsaugosite savo dantis nuo įvairių ligų.