Dantų balinimas namų sąlygomis

2017.08.01

Kiekvieno žmogaus dantų spalva individuali: vieni turi baltesnius, kiti tamsesnius dantis, spalva priklauso nuo emalio storio – kuo jis storesnis, tuo baltesni dantys. Jaunesnių žmonių emalio sluoksnis yra storesnis, o senyvo ar vyresnio amžiaus asmenų dantys būna tamsesni už jaunesnių, nes su amžiumi emalio sluoksnis vis mažėja ir išryškėja tikroji, geltona vidinio dantų sluoksnio(dentino) spalva.

Todėl, esant galimybėms, nemaža dalis žmonių skuba pas specialistus išsibalinti dantis, norėdami akinančios šypsenos. Tačiau pastaraisiais metais dantų balinimas odontologų kabinetuose nėra toks „madingas“, kadangi šiuolaikinėmis balinimo priemonėmis dantis galima balintis ir namų sąlygomis, bet ar tai sveika ir naudinga Jūsų sveikatai?

Dantų balinimas natūraliomis priemonėmis

Turbūt pats populiariausias būdas dantų balinimui namie yra balinimas natūraliomis, namuose randamomis priemonėmis, kurias dauguma žmonių randa savo spintelių lentynose, tačiau specialistai nerekomenduoja dantų balinti namie, kadangi savavališkai užsiimant tokiomis procedūromis galima labai rimtai pažeisti burnos ertmę, dantis, jų emalį ir dantenas:

  • Valgomoji soda – tai labai senas dantų balinimo būdas, kurio metu, valgomosios sodos yra užpilama ant kokio nors medžiagos gabalėlio, o tuomet soda įtrinama į dantis. Tai pakankamai veiksmingas, tačiau galintis sukelti ir rimtų dantų bėdų, būdas. Valgomoji soda neigiamai veikia dantų emalį, dažnai trinant dantis, emalis suplonėja, dantys pasidaro jautrūs, silpni, dantenos sudirginamos, jos gali imti kraujuoti;
  • Vandenilio peroksidas – tai medžiaga, kuri labai greitai pašalina dantų apnašas bei šviesina emalį, todėl jos galima rasti ir kai kurių dantų pastų sudėtyje. Šiuo būdu balinant dantis, paprastai į stiklinę vandens yra lašinama keliolika lašų vandenilio peroksido ir šiuo tirpalu skalaujama burna po dantų valymo procedūros. Vėliau burną reikia perskalauti švariu vandeniu. Tačiau šiuo būdu dantis balinti nepatartina, kadangi procedūros metu ir po jos jaučiamas dantenų deginimo pojūtis, o dantys pasidaro ypatingai jautrūs. Taip balindami dantis rizikuojate nudeginti dantenas ir pažeisti dantų emalį;
  • Citrina – jos pagalba galima ne tik balinti dantis, tačiau ir kovoti su pigmentinėmis dėmėmis. Viskas ką reikia padaryti, tai citrinos gabalėliu (be kauliukų) patrinti dantis, o vėliau nuplauti askorbo rūgštį, likusią nuo citrinos, praskalaujant burną vandeniu. Kitas būdas – į dantų pastą įmaišyti šiek tiek citrinos sulčių. Tokiu būdu dantenos nekraujuos, o dantys bus šviesesni. Vis dėlto, jeigu jūsų dantys jautrūs, šiuo būdu balinti dantis nerekomenduojama.

Dantų balinimas kapomis

Balinantis dantis šiuo būdu, pačioje pradžioje teks apsilankyti pas odontologą. Vizito metu, gydytojas nuims jūsų dantų atspaudus ir pagamins individualiai jums skirtas kapas. Į šias kapas yra dedama speciali, dantis balinanti medžiaga – karbamino peroksidas. Būnant namuose, 10-14 dienų (skaičių nustato gydytojas) kapas reikia nešioti ant dantų. Viena procedūra turėtų trukti apie 3-8 valandas per dieną.

Dantų balinimas juostelėmis

Dantų balinimo juostelėmis procedūra yra panaši į balinimą kapomis. Gydytojas pacientui duoda specialią medžiagą, panašią į juosteles, kuri yra klijuojama ant dantų kas dieną, 1-3 valandoms. Balinimo kursas trunka nuo 10-14 dienų.  

Šiandien yra visa galybė būdų dantims balinti, kuriuos galima taikyti tiek namie, tiek lankantis pas odontologą. Tačiau, kad ir kaip viliotų mintis sutaupyti laiko bei pinigų ir dantis balinti namuose, vis dėl to, specialistai rekomenduoja tokias procedūras atlikti odontologo kabinete, kad išvengtumėte potencialių ir rimtų dantenų ir dantų ligų.